Balon Alanı

Balon Alanı
12.02.2020
19

Balon Alanı

Çocuklar için hazırlanan oyun alanları onların kişisel gelişimlerine katkı sağlamanın yanında iletişim becerilerini de geliştirir. Onların topluma uyum sağlaması ve arkadaş edinmeleri küçük yaşlardan itibaren oluşmaya başlar. Bunların dışında çocukların gelişim dönemlerini sağlıklı atlatmaları için belli aralıklarla oyun alanlarına getirilmeleri gerekir. Oyun alanları çocukların psikomotor davranışlarının gelişmesinde büyük önem taşır. Böyle alanlarda yaratıcılıkları ve el becerileri gelişmeye başlar. Oyun alanlarında çocuklar arkadaş edinir ve sosyal iletişim becerileri gelişme gösterir. Çocuk oyun alanlarında her yaş gurubuna hitap eden alanlar bulunur. Buralarda bulunan balon alanı özellikle daha küçük yaş gurubu çocukların dikkatini çeker. Rengârenk balonların olduğu etrafı kapalı balonların olduğu alanlarda keyifli zamanlar geçirilir.

Balon Alanları Kimler İçin Hazırlanmıştır?

Kapalı alanlarda yer alan balon alanları daha çok küçük yaş gurubu bebek ve çocuklara hitap eder. Etrafı setlerle çevrili olan bu alanların içerisinde çok fazla balon bulunur. Bu balonlar belli bir boyutta şişirilerek balon havuzu içerisine koyulur. Buraya gelen çocuklar bu balonları havaya atmaya ve balonların üzerinde oturmaya çalışırlar. Ayrıca kalabalık çocuklar balonları birbirlerine atmaya çalışarak oyunlar kurmaya çalışırlar. Bu şekilde çocuklar hem toplu oynamayı öğrenirler hem de eğlenceli vakitler geçirirler. Balon alanı denilen bu alanda çocuklar renkli balonlar ile güven içerisinde negatif enerjilerini boşaltırlar. Bu şekilde anne ve babalarını yormazlar.

Balon Alanlarında Nelere Dikkat Edilmeli

Çocuklar sürekli eğlenmek ve oyun oynamak isterler. Bu sebeple evin dışında bulunan oyun alanlarına giderler. Çocuk oyun alanlarına giderken bu yerlerin temizliğine dikkat etmek gerekir. Çünkü bu alanlar sürekli kullanıma açık ve çok fazla kişinin oynadığı alanlardır. Böyle yerlerin temiz olmasına büyük özen gösterilmesi gerekir. Çocuklar oyuna başlamadan anne ve babaların temizlik konusunda yetkililerden bilgi alması gerekir. Aksi halde toplu kullanım alanları mikrop ve enfeksiyona neden olurlar. Oyun alanından çıkan çocukların hemen elleri yıkanmalıdır. Aynı şekilde balon alanı denilen yerlerde temiz tutulmalı. Bunun dışında patlayan balonları bebeklerin yutma riskine karşı anne ve babaların bilinçli olmaları gerekir. Aksi halde olumsuz neticeler yaşanabilir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Aykan Ağbulut
Aykan Ağbulut
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
EnglishTürkçe